Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

bağışıklık sistemini

Bağışıklık sistemi veya immün sistem; bir canlıdaki hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan, patojenleri ve tümör hücrelerini bulup ve onları yok eden, vücuda dışarıdan gelecek olan yabancı ve zararlı maddelerden koruyan karmaşık bir sistemdir.

Bu videomuz da bağışıklılığı nasıl daha güçlü hale getirebileceğimizi inceledik. Aslında kural ve öneriler çok basit. Videoyu youtube sayfamızdan izlemek için buraya tıklayabilirsiniz. Keyifli seyirler.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilmesine neden olan ve Türkiye’de aksetmeye başlayan COVID-19 virüsüne karşı kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için yapabileceğimiz en önemli şeylerden biri de, Sağlık Bakanlığı’nın belirttiği gibi bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaktır. Sağlıklı yaşamaya her zamankinden daha fazla önem verilmesi gereken bu dönemde dengeli ve düzenli beslenmek ve bağışıklık sistemini güçlendirici besinleri tüketmek de önem taşır. İşte, bilimsel veriler ışığında bağışıklık sistemini güçlendiren besinler.

Bağışıklık sistemini nasıl güçlendiririz?

Bağışıklık sistemi vücudun diğer sistemleri ile koordineli çalıştığından sadece beslenme ile ilgili değil, tüm sağlık tavsiyelerine ve hijyene dikkat edilmesi oldukça önem taşır. İşte bu öneriler bir kişinin bağışıklık sistemini daha güçlü hale getirebilir:

  • Sigara içmemek,
  • Düzenli egzersiz yapmak,
  • Sağlıklı kiloyu korumak,
  • Alkolden kaçınmak veya aşırıya kaçmamak,
  • Yeterince uyumak,
  • Stresi en aza indirmek,
  • Doğru el yıkama ve ağız hijyeni uygulamak.
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Mucize Besinler

Suyu asla ihmal etmeyin

Sıcaklığın azalmasıyla birlikte vücutta su tüketimi de azalır. Ancak vücudumuzun su ihtiyacı her mevsimde devam eder. Bu nedenle özellikle grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmak için günde 2-2,5 litre su tüketin.

Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin

Sebze ve meyvelerin bolca sahip oldukları antioksidanlar (A, C, E vitaminleri, folik asit, selenyum, oligosakkaritler ve bazı fenolik bileşikler) sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirirler ve hastalıklara karşı vücudun mukavemetini artırırlar. Bilhassa maydanoz, kuşburnu, yeşil biber, greyfurt, portakal, kivi, çilek, enginar gibi sebze ve meyvelerde yüksek oranda C vitamini, zeytin yağı, ceviz, badem, fındık ve türevleri E vitamini ve havuç, ıspanak, domates, brokoli, pırasa, bal kabağı gibi sebzelerin içinde ise bir A vitamini türevi olan “beta karoten” içerir. Bu nedenlerden dolayı bu mucize diye adlandırabileceğimiz sebze ve meyveleri mutfağınızdan eksik etmeyin.

Yulaf tüketin

Yulaf, bağışıklık sistemini uyarıcı bir özelliği vardır. Ayrıca birçok bilimsel çalışma ve araştırmada kanser, mikrobiyal enfeksiyonlar, diyabet ve kolesterin tedavisinde de etkili bir rol oynayabileceği ortaya konulan “beta glukan” içerir. Bu nedenle özellikle sık sık soğuk algınlığı ve grip gibi hastalığa yakalananlar, yoğun ve stresli bir çalışma ortamında olanlar mutlaka beslenmelerinde yulafa yer vermelidir.

Sarımsaktan vazgeçmeyin

Sarımsak sadece yemeklerimiz için vazgeçilmez bir lezzet olarak değil; insan sağlığı için de uzun yıllardır önemli bir deva olarak kullanılır. İçinde bulunan ‘allicin’ sayesinde güçlü bir antioksidan etkiye sahip olmasını sağlar. Bu nedenle bağışıklık sistemini destekler ve birçok hastalığın önüne geçmesini sağlar.

Yoğurt ve kefir tüketin

Yapılan son bilimsel araştırmalarda probiyotik etki gösteren besinlerin özellikle bağırsak florasını geliştirerek bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya çıkarmıştır. Fakat probiyotik besinlerin iltihabi (enflamatuvar) hastalıkların oluşumunu engellediği ve antioksidan etki gösterdiği de yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur. Bu sebeple kefir ve yoğurdu sofralarınızdan eksik etmeyin.

Günde 2-3 fincan yeşil çay tüketin

Yeşil çay içerdiği “kateşin” sayesinde antioksidan etki sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar. Kalbi güçlendirir ve kan şekerinin daha dengeli hale getirir. Ancak yeşil çaydaki diüretik (idrar söktürücü) etkiden dolayı tansiyon ve böbrek hastaları, yeşil çayı tüketmeden önce mutlaka doktor ve diyetisyenlerine danışmalıdırlar.

Zencefil tüketin

Taze zencefil B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, manganez ve lif açısından oldukça zengindir. Özellikle soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir.

Haftada 2 kez balık tüketin

Özellikle soğuk denizlerde yaşayan balıklar yüksek miktarda antioksidana sahip olan Omega 3 içerir. Yapılmış olan birçok araştırmada Omega 3 yağ asitlerinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve özellikle kolon ile prostat kanserlerinin önlenmesinde faydalı olabileceğini ortaya koymuştur. Bu nedenle haftada 2 kez mutlaka balık tüketilmelidir.

Şeker tüketimini azaltın

Son yıllarda yapılan araştırmalar çok fazla şeker tüketiminin bağırsak florasına zarar vererek bağışıklık sistemini baskı altına aldığını göstermektedir. Bu nedenle beslenme ve ara öğünlerimizde (atıştırmalıklar dahil) mümkün olduğu kadar şeker ve şekerli ürünleri azaltın.

İnstagram hesabımızı beğenmek ve takip etmek için: www.instagram.com/indirimarketim 

Twitter hesabımızı beğenmek ve takip etmek için: www.twitter.com/IndirimMarketim

Youtube kanalımızı beğenmek ve takip etmek için: www.youtube.com/indirimmarketim

Buradan ana sayfamıza geçiş yapabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir