Güneş Yanığı Nasıl Geçer | Yandık Peki Ne Yapmalıyız?

Güneş Yanığı Nasıl Geçer? Diyelim ki Tüm Önlemleri Uyguladık Fakat Yine de Sırtımız Çok Acıyor Ne Yapmalıyız?

Deniz, Kum ve Güneş’e hasret kaldığımız bu dönemde Güneşten korunmak ve tatilimizin zehir olmasını engellemek için ne gibi önlemler alınmalı? Güneş ışınlarından korunmak için nelere dikkat edilmedi? Bir şekilde ‘YANDIK’ neler yapmalıyız? Güneş yanığı tedavileri neler? Güneşten korunmak için küçük ama etkili tavsiyeler, Güneş yanığı tedavisi için neler yapabileceğimiz ile ilgili önlemleri sizlere sunmaya çalışacağım. Tabiki bu tedaviler 1. derece yani hafif yanıkları içindir. 2. derece ve 3. derece yanıkların tedavisi yanık uzmanı tarafından yapılmalıdır ve kapalı pansumanlar ile takip edilmelidir.

güneş yanığı nasıl geçer

 

Güneşten Nasıl Korunuruz?

Özellikle bu yıl (2020) Covid-19 salgınından dolayı Haziran ayına kadar uygulanan sokağa çıkma yasaklarından dolayı Nisan ve Mayıs aylarında güneş yüzü görmediğimizi düşündüğümüzde, bu yaza güneş karşısında handikaplı bir durumda olduğumuz görülmektedir. Peki Güneşten nasıl korunuruz? Güneş yanığı nasıl geçer?

Güneşin en etkili saatlerde güneş ışınlarına maruz kalmayın (12:00 – 14:00). Unutmayın güneş ışınları suyun 1 metre altındayken bile etkisini gösterir.

Mutlaka yüksek faktörlü güneş kremlerini tercih edin. Özellikle ilk gün için 50 faktör daha sonraki günlerde 30 faktör kullanılabilir. Bu konuyu biraz açmakta fayda var. 50 faktörlük bir koruma sizi güneşin tüm zararlı UVA ve UVB ışınlarından cildiniz korur. Bu bronzlaşmayacağınız anlamına gelmez. Aksine sizi kademeli olarak bronzlaştırır ve cildinizin soyulmasını büyük ölçüde engeller.

Mutlaka güneş şemsiyesi kullanınız. Beyaz ten rengine sahip iseniz ve şemsiyeniz hasırdan yapılmışsa; şemsiyenin üzerine havlu koyarak ekstra bir koruma yapabilirsiniz. Yada UVA Korumalı kumaşa sahip deniz şemsiyesi kullanabilirsiniz. 

Rüzgardan korunun, sıcak ve rüzgarlı bir havada şemsiyeler sizi korumaz. Bunun için tişört giyebilirsiniz. 

Tüm Önlemleri Aldık Fakat Yanmaktan Kurtulamadık Ne Yapmamız Gerekir? Güneş Yanığı Nasıl Geçer

Yukarıda saydığımız güneşten korunma metotlarını denemenize rağmen canınız acıyabilir. Muhtemelen denize veya havuza girerken yanmış olabilirsiniz. Bu çok olası bir durumdur. Eğer çok yüksek acılarınız yok ise yani 1. derecede yanıklar var ise korkmanıza gerek yok. 1 – 2 gün içinde hatta uzmanlar 12 saatte bile geçeceğini belirtiyor. Zaten bu acılar göğüs kısmından başlayarak omuzlarımız ve arka tarafa doğru sırtımızın üst kısımlarında oluşur. Bu bölgede yanan derinin gergin olmasından dolayı kolumuzu oynattığımızda, sağa sola döndüğümüzde canımızı acıtır. Bunun için yapmamız gerekenlere bakalım.

KREM VE JELLER, güneş ışınlarına maruz kalan cildimiz kurur ve gerginleşir. Öncelikle cildim

izin nem değerini acilen dengelememiz gerekir. Güneş yanığınızı hafifletmek için nazikçe nemlendirici bir krem veya aloe vera içeren bir jel sürün.

 

 

 

SOĞUK KOMPRES soğuk bir duş almak iyi gelir fakat bu yeterli olmaz. Duştan sonra soğuk su ile ıslatılmış ve suyu sıkılmış bir havlu yardımı ile 10-15 dakikalık kompres uygulayınız. Yapabildiğiniz kadar yapın.

SU TÜKETİN Susuz kalmamanız için bol miktarda sıvı tüketin.

Bu belirtiler var ise hemen bir uzman doktora başvurun;

-Yüksek ateş
-Titreme
-Güneş yanığı kabarcıklarının fazla olması durumunda
-Ağız kuruluğu, azalan idrara çıkma, yorgunluk ve baş dönmesi

 

Son Bir Tüyo

Eğer cildinizde su kabarcıkları oluşmuş ise bunları patlatmayın. Çok zevkli olsa dahi bunu sakın yapmayın. Çünkü vücudumuz derinin yanık kısımlarını uzaklaştırmak için o kısımlarda su baloncukları yapar. Bu baloncuklar sayesinde yanan deriler kolayca vücuttan atılır. Su kabarcıkları 1 gün içinde kendiliğinden patlar. Eğer siz zamanından önce bu işi yaparsanız, kabarcıkların altında henüz tam oluşmamış deriyi açığa çıkarmış olursunuz ve bu gerçekten çok acı verir. Bırakın zamanla kendiliğinden patlasın. 

Herkese Keyifli Tatiller… 

Youtube kanalımızı takip ederek A101MigrosŞok ve indirime giren diğer tüm markaların indirimlerini bulabilirsiniz. Keyifli seyirler ve kazançlı alışverişler diliyoruz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir